Kontaktní čočky pro korekci dalekozrakosti

kontaktní čočky pro korekci dalekozrakosti

Hyperopie, neboli dalekozrakost, je refrakční vada postihující zhruba čtvrtinu populace. Pacienti vidí jasně a zřetelně vzdálené předměty, ale na objekty umístěné v blízkosti jejich oči špatně zaostřují.

Příčiny dalekozrakosti

 

Stejně jako u krátkozrakosti, také u dalekozrakosti je příčinou vady nesprávný tvar oční bulvy. Ta je kratší než při ideálním zakřivení. V důsledku toho dopadají světelné paprsky za sítnici místo přímo na její povrch, a zachycený obraz se tak jeví rozostřeně. Osoby s touto vadou mají často problémy při čtení.

Hyperopie se může objevit při narození a s postupným růstem a vývojem očí dítěte může dojít k její nápravě. Zvláště mladí lidé s nízkým stupněm vady si vůbec nemusí uvědomit, že jsou dalekozrakostí postiženi. U osob s vysokou hyperopií může docházet k rozmazanému vidění nejen blízkých předmětů, ale také objektů ve větší vzdálenosti. U starších osob je pak třeba odlišovat, zda trpí refrakční vadou krátkozrakosti nebo zda se jedná o jiný typ vady, tzv. presbyopii (oční vadu spojenou se stárnutím organizmu, při níž oční čočka ztrácí pružnost a postižený má v důsledku toho potíže zaostřit na blízko).

Lidé s oční krátkozrakostí mohou trpět bolestmi hlavy a při delší práci s objekty nacházejícími se v těsném dosahu se mohou cítit unaveni. Pokud se tyto symptomy vyskytnou i tehdy, pokud již nosíte brýle či kontaktní čočky, zajděte si raději na vyšetření k očnímu specialistovi. Je možné, že Váš momentální předpis již nestačí a budete potřebovat nový.

 

Způsoby korekce dalekozrakosti

 

Dalekozrakost lze korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami, které upravují lom světla tak, aby dopadalo správně na sítnici. V závislosti na síle vady může být potřeba oční pomůcku nosit pokaždé, když se potřebujete soustředit na jakékoliv objekty v blízkosti, nebo pouze občas, například při čtení, práci s počítačem nebo při vykonávání detailních prací.

Osobám se silnějšími dioptriemi doporučujeme zvolit při výběru brýlí asférické čočky s vysokým indexem, které jsou tenčí, lehčí a celkově působí estetičtěji. Jejich nevýhodou může být větší odrážení světla než u běžných plastových čoček, které však lze eliminovat přidáním antireflexní vrstvy.

Další možností, jak napravit tuto refrakční vadu, je zásah refrakční chirurgie, který může zcela eliminovat potřebu nosit brýle či kontaktní čočky.

 

Korekce dalekozrakosti pomocí kontaktních čoček

 

Kontaktní čočky korigující špatné vidění na blízko jsou konstruovány tak, že lehce ohýbají světelné paprsky směrem dovnitř, aby je bylo možné zaostřit o něco blíže přímo na sítnici.

Čočky určené pro nápravu hyperopie mají na předpisu označenu sílu dioptrií znaménkem plus (+). Čím silnější vada, tím vyšší je číslo. Stává se, že každé oko potřebuje různou úroveň korekce, a předpisy pro pravé a levé oko se tedy liší.

 

Základní přehled kontaktních čoček pro dalekozrakost

 

Na trhu je k dispozici široké spektrum čoček od různých výrobců. Mezi špičkové značky patří například Air Optix, PureVision, ACUVUE® a další.

Podle délky použití rozlišujeme:

 

Příprava článku:

 

Článek je založen na vědeckých publikacích a je nedílnou součástí příručky o kontaktních čočkách a poruchách zraku.
Realizace - tým optometristů Kodano.cz

zdroj informácií:

Sdílet: