Jak správně zvolit očního specialistu?

špecifické očné vady - optometrista

Uvědomili jste si, že poslední dobou není něco v pořádku s Vašima očima? Přečetli jste si náš článek První příznaky očních vad a onemocnění a je jasné, že byste měli v co nejbližší době navštívit očního specialistu a k tomu se také chystáte? Vaše rozhodnutí plně podporujeme. Řádná péče o oči a pravidelné kontroly či návštěva odborníka při výskytu problémů jsou velmi důležité, pokud si chcete uchovat zdravý zrak co nejdéle.

Základní pravidelné kontroly mohou být prováděny praktickým lékařem, jak je tomu například u dětí. V dospělém věku si pak můžete najít očního specialistu, který se zaměří nejen na vady zraku, ale může při kontrole podchytit i některá začínající onemocnění či vážnější poruchy, které se mohou vyskytnout s postupujícím věkem.

Pokud již k takovému odborníkovi chodíte, při objevení příznaků problémů s očima se nejspíše obrátíte právě na něj. Pokud jste však kontroly u očního lékaře až doposud zanedbávali a potřebujete si najít někoho, kdo Vám pomůže, rádi bychom Vás upozornili, že mezi specialisty existují rozdíly. Jednotliví poskytovatelé péče o oči mají odlišné úrovně odborné přípravy a kvalifikace. V oblasti očního lékařství rozlišujeme tři typy očních specialistů:

  • Oftalmolog
  • Optometrista
  • Optik
 

Kdo je tedy tím správným odborníkem, který Vám pomůže?

 

OFTALMOLOG

 

V případě prvotních příznaků, že s Vaším zrakem není vše úplně v pořádku, je ideálním řešením navštívit oftalmologa. Jedná se totiž o lékaře, či osteopatického lékaře, který si po absolvování vysokoškolského studia prošel dlouhodobějším, rozsáhlejším výcvikem a praxí. Specializuje se na péči o oči a zrak nejen tak, že předepisuje brýle či kontaktní čočky pro korekci vad zraku, ale také diagnostikuje a léčí všechna oční onemocnění. Může také provádět oční chirurgické zákroky, podílet se na vědeckém výzkumu či se po absolvování nadstavbového vzdělávání dále specializovat na složitější či specifické oční vady a onemocnění, případně na specifickou skupinu pacientů.

 

OPTOMETRISTA

 

Na rozdíl od oftalmologa se optometrista nepovažuje za lékaře, ale spíše za nelékařského zdravotnického specialistu. Mývá ukončené bakalářské či magisterské studium v oboru Optika a optometrie, při němž se hlavní důraz klade na zrak a korekci refrakčních vad. Optometristé provádí vyšetření zraku, doporučují a předepisují brýle či kontaktní čočky. Jsou také schopni identifikovat jisté oční abnormality, případně mohou léčit určité oční choroby pomocí léků, které jsou oprávněni předepisovat.

Pokud se Vám jako laikovi zdá, že Vaše potíže spočívají čistě v rozostřeném vidění v důsledku nástupu refrakční vady (krátkozrakost, dalekozrakost, atd.), optometrista by mohl být také nápomocný. Zjistí-li však, že Váš problém je vážnějšího charakteru, odkáže Vás pravděpodobně na kvalifikovanějšího oftalmologa.

 

OPTIK

 

Optici nejsou dostatečně kvalifikovaní na to, aby diagnostikovali či léčili oční vady a onemocnění. Pacienty s potížemi mohou pouze odkazovat na vyšetření u očního lékaře (oftalmologa). Optik se specializuje na pomoc při výběru a na zhotovování pomůcek pro korekci vad zraku na základě předpisu od oftalmologa či optometristy. Může také asistovat při vyšetřování zraku ve zdravotnických zařízeních, při měření zraku pomocí měřících přístrojů a podobně. V prodejnách s optikou radí zákazníkům při výběru vhodných dioptrických či slunečních brýlí či dalších optických pomůcek (pouzder, prostředků k péči o brýle, roztoků atd.). Dále může provádět opravy poškozených brýlí, výměnu skel dle předpisů nebo upravovat rámy za účelem pohodlnějšího nošení.

Optika tedy pravděpodobně navštívíte až tehdy, identifikuje-li oftalmolog nebo optometrista oční vadu, k jejíž nápravě předepíše brýle či kontaktní čočky.

 

Oftalmolog, optometrista i optik mají každý svoji funkci v systému péče o zdraví očí a zraku. V mnoha případech spolupracují, a díky jejich službám se Vám dostane potřebného vyšetření, doporučení i řešení nepříjemných problémů s očima. Znovu tak budete moci vidět ostře.

Příprava článku:

 

Článek je založen na vědeckých publikacích a je nedílnou součástí příručky o kontaktních čočkách a poruchách zraku.
Realizace - tým optometristů Kontakto.cz

zdroj informací:

Sdílet: